Partner u porodu

Doba, kdy maminky po porodu ukazovaly miminko svým partnerům z okna a v porodnici zůstávaly minimálně celý týden, je naštěstí pryč. Doba nejrozšířenější epidemie, kdy budoucí tatínkové k porodu nesměli, naštěstí také.

 
 
 

Je tedy čistě na každém páru se rozhodnout, zda si porodem projdou společně. V posledních letech se přítomnost partnera stává nejen výhodou pro ženu, ale i trendem. Když se zeptáme maminek, z jakého důvodu partnera u porodu měly, některé odpoví ,,Protože je to v dnešní době běžné.“

 

Velkou pomocí je rozhodně přítomnost partnera, která je jeho vlastní iniciativou či přáním. Který i přes strach, zda situaci zvládne, ví, že chce svou ženu podpořit a být jí oporou. Takový doprovod má velký smysl a může mít výrazný vliv na průběh celého porodu. Naopak u mužů, kteří jsou porodu přítomni jen z důvodu nátlaku jejich partnerky či společenského očekávaní, může být vliv spíše negativní. Muž, který na porodním sále sedí v křesle na druhé straně porodního pokoje a pracuje na notebooku či sleduje jeden fotbalový zápas za druhým, velkou pomocí není.

 

I z tohoto důvodu často žena osloví soukromou porodní asistenku, dulu, kamarádku či maminku, které ji k porodu doprovodí.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hormony, jejichž hladina a působení jsou ovlivněny i emocemi a psychickým rozpoložením ženy, mají na průběh porodu značný vliv. Kromě oxytocinu jsou to zejména hormony estrogen, progesteron, beta-endorfin, adrenalin a noradrenalin. V případě dobré nálady, pocitu bezpečí, důvěry v personál a odhodlanosti přivést na svět nový život, je hladina endorfinů, přirozených opiátů, vysoká. Žena tak toleruje porodní bolesti mnohem lépe, svaly nejsou v tenzi a dokáže se více uvolnit, což je pro hladký průběh porodu velmi důležité.

 
 
 

Muži si během porodu mohou připadat zbyteční a neužiteční, často se své ženy bojí i dotknout a s novou situací se snaží vyrovnat po svém. Rádi by své partnerce pomohli, ale neví jak.

 

I z toho důvodu na předporodních kurzech, či na porodním sále (pokud si žena přeje i doprovod k porodu) tatínky učíme techniku masáže beder, šíje a podbřišku. Učíme princip nahřívání míst, kde žena cítí bolesti nejvíce. Vysvětlujeme správnou techniku masáže a napařování hráze. A edukujeme budoucí tatínky u o dalších možnostech, jak mohou ženě během porodu efektivně pomoci.

 

Zároveň se snažíme mužům vysvětlit, že sledování oblasti intimních partií své ženy během porodu nemusí mít do budoucna dobrý vliv. Aktivní tatínkové typu ,,Tlač, už vidím kousek hlavičky” si tento obraz nesou v paměti ještě velmi dlouho poté, co se tělo jejich ženy zhojí natolik, že je schopna pokračovat v intimním životě.